Uğurlar olsun sevgili hocam…

14 Oca

Yeni bir yıla daha girmek üzereyken haberi geldi hayranı olarak kayıtlı olduğum facebook sayfasından. Rıza Kılıç hocayı kaybettiğimiz yazıyordu. Kötü bir yeni yıl şakası sandık. Dört bir yanı arayıp, tüm okuduklarımızın doğru olmadığı umuduyla beklerken, kendisini kalp krizinden kaybettiğimizi öğrendik 31 Aralık 2010 akşamı. Rıza hocam henüz 30 yaşındaydı…

Dersim’de gençlerle beraber yaptığımız eğitim ve kültür projesi bu sene dördüncü senesini doldurdu. Rıza hoca artık bu projenin sürekli eğitim veren hocalarından biriydi. 2008 ve 2009 yıllarında gönüllü olarak bizlerle Dersim’e kadar gelip gençlere bağlama kursları vermişti. Rıza Kılıç’ı belki birçoğunuz hiç dinlemediniz fakat Türkiye’de belki bağlamanın tellerine bu kadar iyi vuran ustalardan bir kaçıydı. Belki o çalış tekniğiyle bir daha yeri doldurulamayacak bir ustaydı. Çaldığı ve söylediği deyişlerle Alevi kültürüne kattığı değerler o kadar büyüktü ki. Ustası olduğu bu alanda mütevaziliği ise sınırsızdı. Ulaştığı o yüksek kabiliyet düzeyinde yardımını esirgememişti gençlerden, bu gencecik öğretmen.

Rıza Kılıç, 1980 yılında Sivas’ın Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Banaz Köyü’nde doğmuştu. Çocukluğundan itibaren çalmıştı bağlamayı ve 2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Konservatuarından mezun olmuştu. Erol Parlak Müzik Merkezinde ve sonra Arif Sağ Müzik Okulunda bağlama dersleri vermişti. Aynı zamanda büyük bir araştırmacıydı Rıza hoca. Dersim’e geldiğinde bile dersleri bittikten sonra Hozat’a gidip oradaki dedelerle görüşmeyi ve onlarla bilgi ve tecrübelerini paylaşmayı ihmal etmemişti. Sadece Kızılbaş Müziği değil aynı zamanda Ermenistan, İran, Suriye ve Güneydoğu Anadolu ezgileriyle “Şarkistan” adlı grupla beraber yakından ilgileniyordu. İTÜ Bağlama Günlerinde, sahne aldığında bekleyenlerine “nihayet” dedirtmişti. Son yıllarda beste çalışmalarını ve bağlamanın geleneksel çalım tekniklerini yeniden ele alıp yorumladıkları bir ekip çalışması ve Pir Sultan Abdal deyişleri üzerine bir repertuar çalışması vardı.

Sadece büyük bir ustayı ve değerli bir hocayı değil aynı zamanda sevgili bir dostu kaybettik. Alçak gönüllü, sevecen, sakin ve yalın kişiliğiyle Rıza’yı seven ve sayan çoktu. Dersim gençlik projesinde çalışanlar olarak böyle bir hocayı ve dostu tanıma şansını yakaladığımız için hem çok mutluyuz hem de henüz hiç vakti olmayan gidişiyle tarifsiz hüzünlüyüz. Biz Rıza Hocaya Dersim’e geldiğinden buradaki gençlerle tanıştığından ve bilgilerini aktardığından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi tekrar sunuyoruz. Beraber sayısız resimler çektiğimiz için, video kayıtlarında beraber olduğumuz için çok mutluyuz. Bizlerle beraber Vanq Köyü’nde şir yemeğimizi tattığından, Zımeg’de aşk kayalıklarını proje grubuyla ziyaret ettiğinden ve Hox Köyü’nde kahvaltımıza eşlik ettiğinden dolayı çok mutluyuz! İyi ki seni tanıdık hocam. Duygu yüklü sesinizle bağlamanıza nasıl eşlik ettiğinizi, gençlere olan ilginizi, doğallığınızı, mütevaziliğinizi, bağlama sanatındaki titizliğinizi ve araştırmacı yönünüzü ve her şeyden önce eşiniz Elif ile beraber çalışmalarımıza sunduğunuz katkıları hiç unutmayacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Sizi unutmayacağız hocam, uğurlar olsun, Xızır yoldaşınız olsun…
Ailenize ve eşinize sonsuz sabırlar diliyoruz.

Gün ŞAHİN

Reklamlar

Bir Yanıt to “Uğurlar olsun sevgili hocam…”

  1. E.Tuğcan Tuzcu Ocak 17, 2011 1:14 pm #

    Bende Rıza’yı, arkadaşım Ozan aracılığı ile tanımıştım. Ne yazmak, ne demek lazım kimse bilmez. İçimiz yanıyor gerçekten. Rıza’yı düşününce, içimden ve aklımdan geçen ilk şey ‘olgun’ kelimesinin ona ne kadar yakıştığı. Gencecik, derya, deniz, pırıl-pırıl ve bir okadar sade. İnsan, onun kendini daha çok göstermesini isterdi belki, buda içimizde kalan. Müziğe, sanata gönül vermiş, yakınlarını yitirmenin acısını içine gömmüş ve Rıza’nın uzaktan bir arkadaşı olarak benim içim bu kadar yanıyor ise, yakınlarına en büyük sabırları dilerim. Uğurlar olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: